חוויית העירוי

עירויי הקטמין מבוצעים אלצנו במרפאה. אנחנו ממליצים להיות בצום החל מ־4 שעות לפני הטיפול, כדי להימנע מהרגשת בחילה. עם זאת, אפשר לשתות נוזלים צלולים עד שעתיים לפני הטיפול.

לפני תחילת העירוי, ניתן לך זמן להירגע בישיבה בכורסת טיפול נוחה באחד מהחדרים הפרטיים במרפאה. בינתיים נחבר אותך למכשיר שמנטר את לחץ הדם, החמצן, הדופק וכו'. הקטמין הוא תרופה בטוחה לשימוש כאשר היא ניתנת במסגרת המרפאה, ואנחנו נוקטים אמצעי זהירות רבים כדי לשמור על בטיחותך. לאחר מכן נאתר אצלך וריד מתאים בזרוע, במפרק כף היד או ביד, ונחדיר אליו מחט זעירה המחוברת לצינורית דקה. רוב המטופלים מופתעים מכך שההחדרה אינה כרוכה בכאב, לרבות אלה שפוחדים ממחטים.

בשלב זה אנחנו מוציאים את המחט, ובמקום החיבור נשארת רק צינורית דקה וגמישה, שאינה גורמת אי־נוחות. לאחר מכן מחברים לצינורית מזרק, שמחובר לשקית עירוי שמכילה את מינון התרופה האישי שלך. במקרה שנדרשת כמות גדולה יותר או קטנה יותר של תרופה במהלך הטיפול, אנחנו יכולים להגביר, להפחית או להפסיק את זרימת החומר. היכולת שלנו להתאים לך מינון אישי ומדויק תורמת רבות לשיעור ההצלחה הגבוה של הטיפול אצלנו.

בתחילת כל עירוי אנחנו קובעים מינון מטרה, כדי להבטיח שהמטופלים שלנו יקבלו את כמות התרופה המתאימה להם. משך העירוי הוא 50–55 דקות, והוא נעשה בישיבה. בתום העירוי, לאחר מנוחה והתאוששות, נסיר את החיבור מהווריד ונניח תחבושת קטנה.

בקצרה:

יש להגיע לטיפול בצום של 4 שעות (מותר לשתות נוזלים צלולים). במהלך הטיפול תהיה בזרוע שלך צינורית גמישה ללא מחט, לשם נוחות מרבית.

אנחנו משתמשים במשאבת עירוי דיגיטלית כדי להחזיר את הקטמין. אפשר לשלוט במשאבה במהלך הטיפול, במקרה שיש צורך להגדיל או להפחית את המינון הניתן לך.

משך העירוי הוא 50–55 דקות, והוא נעשה בישיבה בכורסה נוחה.

למה לצפות במהלך עירוי קטמין?

במהלך הטיפול מטופלים רבים אוהבים "להתנתק" ולהאזין למוזיקה נעימה או לעצום עיניים ולנמנם. לשם כך אנחנו דואגים לך לאוזניות ולכיסוי עיניים רך. הקטמין שבעירוי מגיע למוח בתוך זמן קצר והוא מורגש במהירות, בדרך כלל בתוך 7–10 דקות. הקטמין משרה מצב דיסוציאטיבי, שבו חלק מהמטופלים מדווחים על תחושה "חוץ־גופית". חלק מהמטופלים נבהלים מעט מהתחושה הזאת, אבל רובם נהנים ומסוקרנים ממנה.

מטופלים שהם חרדתיים מטבעם עשויים לחוש חרדה קלה בתחילת הטיפול. אולם בדרך כלל תחושה זו מתפוגגת במהרה, מייד כשהתרופה נכנסת לפעולה, מאחר שהיא משרה רוגע במערכת העצבים. חשוב לזכור שהטיפול בטיחותי וניתן לך מידיים מיומנות, במרפאה שנוכח בה צוות שמנטר את מצבך בכל העת. הצוות שלנו מיומן להתמודד עם מגוון רחב של מצבים אפשריים, ובעת הצורך נוכל להעלות את המינון הניתן לך כדי שתושג תחושת רוגע.

הצוות הטיפולי יוודא שנוח לך בעת הטיפול ויבדוק את תגובתך לתרופה. לעיתים מתעוררת בחילה, בייחוד במטופלים שנוטים לבחילות ולמחלת ים. לשם כך נוכל לתת לך תרופה נגד בחילה לפני הטיפול, במהלכו או אחריו.

כיצד ארגיש אחרי הטיפול?

מרבית המטופלים מרגישים טוב וחוזרים לעצמם בתוך 20–30 דקות מתום הטיפול. במקרה הגרוע, תופעות הלוואי עשויות להיות מורגשות במשך שעות ספורות מתום הטיפול.

תופעות לוואי קלות שכיחות כוללות עייפות, ראייה מטושטשת, סחרחורת, בחילה, כאב ראש.

עייפות היא תופעת הלוואי שכיחה מאוד שעלולה להימשך זמן ארוך יותר, אך גם היא מתפוגגת לאחר ארוחה טובה ושנת לילה. לאחר הטיפול יש לבקש ממלווה שיסיע אותך חזרה הביתה. מטופלים מנועים מלנהוג, לעבוד, להפעיל מכונות כבדות או לחתום על מסמכים משפטיים עד למחרת הטיפול.