קטמין דיכאון

קטמין כטיפול תומך בדיכאון עמיד

אם טופלתם נגד דיכאון אך הסימפטומים שלכם לא השתפרו (וכך גם תחושתכם), יתכן מאד שאתם, בדומה ל-19.6% מהמתמודדים עם דיכאון קליני, סובלים מדיכאון עמיד לטיפול.

נטילת תרופות נוגדות דיכאון או השתתפות בייעוץ פסיכולוגי (פסיכותרפיה) עשויה להקל על תסמיני הדיכאון עבור מרבית האנשים. אבל כשהמדובר בדיכאון עמיד לטיפול, הטיפולים הסטנדרטיים אינם מספיקים – הם עשויים לעזור רק מעט, או שלא לעזור בכלל, או שהתסמינים שלכם עשויים להשתפר למשך תקופה קצרה, רק כדי להמשיך לחזור להציק לכם שוב.

טיפול בדיכאון עמיד – השלבים

על מנת לחדד את ההגדרה, מהבחינה הקלינית, מצב של דיכאון עמיד לטיפול הינו מצבו של אדם שאינו משתפר לאחר שהתנסה בנטילה של לפחות שתי תרופות נוגדות דיכאון.

טיפול בדיכאון עמיד, במידה רבה, מורכב מטיפול הדרגתי, שמרביתו מבוסס על ניסוי וטעייה. כלומר, אם, למשל, הרופא המטפל שלכם רשם לכם תרופה נוגדת דיכאון ותסמיני הדיכאון ממשיכים למרות הטיפול, רוב הסיכויים שבשלב הראשון, הרופא ירשום לכם תרופה נוגדת דיכאון ששיטת הפעולה שלה היא שונה מהקודמת, או, לחילופין, יפנה אתכם לשילוב של טיפול פסיכותרפי בטיפול התרופתי.

אסטרטגיות בטיפול התרופתי

גם אם כבר ניסיתם תרופה נוגדת דיכאון מסוג מסוים והיא לא השיגה את התוצאה הרצויה, אל תרימו ידיים ואל תאבדו את התקווה. יתכן שהרופא המטפל בכם פשוט לא הגיע למינון המתאים, לא רשם את התרופה המתאימה לכם או לא מצא עדיין השילוב הנכון של תרופות שעובדות בשבילכם.

הנה מספר אופציות הנוגעות לתרופות נוגדות דיכאון שבהן הרופא שלכם עשוי להתמקד:

תנו לתרופות שאתם נוטלים את ההזדמנות המתאימה – משך תחילת הפעולה של תרופות נוגדות דיכאון עומד, בדרך כלל, על בין ארבעה לשמונה שבועות, עד שהן מגיעות למלוא יעילותן ותופעות הלוואי שעלולות להופיע נעלמות לגמרי. אצל אנשים מסוימים, הדבר עשוי לארוך אפילו זמן רב יותר.

הגדלת המינון – מכיוון שאנשים שונים עשויים להגיד לתרופות בצורה שונה, אתם עשויים להפיק את התועלת דווקא ממינונים גבוהים יותר של התרופה מאשר נרשמים לשאר האנשים. שאלו את הרופא המטפל בכם האם המדובר באופציה הרלוונטית עבורכם, אבל אל תשנו את המינון בעצמכם ועל דעת עצמכם! ישנם לא מעט קריטריונים המעורבים בקביעת מינוני תרופות, ולמרביתם, אתם, כאנשים שאינם עוסקים ברפואה, עלולים שלא היות מודעים כלל.

החלפת התרופה בתרופה נוגדת דיכאון אחרת – עבור חלק מהאנשים, התרופה נוגדת הדיכאון הראשונה שהם מנסים, מתגלה כלא יעילה. יתכן שתצטרכו לנסות מספר סוגי תרופות, לפני שתמצאו את האחת שמתאימה לכם.

הוספת סוג אחר / נוסף של תרופות נוגדות דיכאון – הרופא שלכם עשוי לרשום לכם שני סוגים שונים של תרופות נוגדות דיכאון במקביל, כדי להשיג השפעה על מגוון רחב יותר של הכימיקלים במוח הקשורים למצב הרוח (דופמין, סרוטונין, נוראפינפרין וכן הלאה).

הוספת תרופה המשמשת, בדרך כלל, לטיפול במצבים אחרים – הרופא שלכם עשוי לרשום לכם תרופה המשמשת, בדרך כלל, לטיפול בבעיה נפשית / גופנית אחרת, לנטילה יחד עם התרופה נוגדת דיכאון. גישה זו, המכונה אוגמנטציה (הגדלה), עשויה להתייחס לתרופות אנטי פסיכוטיות, למייצבי מצב רוח, לתרופות נגד חרדה, לתרופות המאזנות את בלוטת התריס ותרופות אחרות.

ייעוץ פסיכולוגי

ייעוץ פסיכולוגי (פסיכותרפיה) על ידי פסיכיאטר, פסיכולוג או איש מקצוע אחר בבריאות הנפש עשוי להיות יעיל מאד. עבור אנשים רבים, הטיפול הפסיכולוגי בשילוב עם תרופות עובד בצורה הטובה ביותר, בעיקר מכיוון שסוג ייעוץ זה מסוגל לעזור למטופל לזהות את הרגשות הבסיסיים הגורמים לדיכאון שלו, או מעצימים אותו. בעבודה עם המטפל בכם, תוכלו ללמוד התנהגויות ואסטרטגיות ספציפיות המסייעות להתגבר על הדיכאון.

למשל, פסיכותרפיה עשויה לעזור לכם:

במציאת דרכים טובות ויעילות יותר להתמודדות עם אתגרי החיים

בהתמודדות עם טראומות רגשיות מהעבר

בניהול מערכות יחסים בריאות יותר

בלמידה כיצד להפחית את השפעות הלחץ על חייכם

בדומה לנטילת התרופות, גם כאן, יתכן שידרשו מספר ניסיונות בגישות שונות כדי למצוא את הטיפול שעובד עבורכם.

בין גישות הפסיכותרפיה המיועדות לטיפול בדיכאון:

CBT – Cognitive Behavioral Therapy – טיפול קוגניטיבי התנהגותי. גישת טיפול זו מתייחסת למחשבות, לרגשות ולהתנהגויות המשפיעות על מצב הרוח. היא עוזרת למטופלים לזהות ולשנות דפוסי חשיבה מעוותים או שליליים ומלמד אותם את הדרך להגיב לאתגרים שהחיים מציבים בצורה חיובית.

ACT – Acceptance and Commitment Therapy – טיפול בקבלה ומחויבות. סוג של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המסייע לעסוק וממקד בהתנהגויות החיוביות, גם כאשר אתם מתמודדים עם מחשבות ורגשות שליליים.

IPT – Interpersonal Psychotherapy – פסיכותרפיה בין אישית. פסיכותרפיה המתמקדת בפתרון בעיות ביחסים הבינאישיים שעלולות לתרום להתפתחות הדיכאון או להעמקתו.

DBT – Dialectical Behavioral Therapy – טיפול התנהגותי דיאלקטי. סוג זה של טיפול עוזר בבניית אסטרטגיות קבלת המציאות ובפיתוח מיומנויות פתרון בעיות. גישה זו נחשבת כיעילה במיוחד במצבי דיכאון עמיד המלווים במחשבות אובדניות.

טיפול בדיכאון עמיד באמצעות קטאמין

דרך טיפול בדיכאון עמיד נוספת שנכנסה למסגרת אופציות הטיפול בדיכאון עמיד היא הקטאמין

ההתייחסות אל הקטאמין כאל בעל פוטנציאל ריפויי פסיכיאטרי החלה, למעשה, בשנת 2000, כשצוות מחקר מאוניברסיטת ייל גילה את השפעתו החיובית של קטאמין על מצב הרוח של חלק ממשתתפי מחקר שהתנהל באוניברסיטה. מחקר נוסף, שנערך 6 שנים מאוחר יותר, הוכיח כי לקטאמין ישנה השפעה מטיבה על תסמיני דיכאון מהסוגים השונים, בין השאר, בדיכאון העמיד לטיפול בדרכים ובגישות טיפול אחרות.

Table of Contents