על פי ההנחיות מומלץ לטפל בדיכאון בינוני עד חמור בפרוזק, סלקסה וזולופט, כטיפול של "קו ראשון", אך חולפים שבועות עד שתרופות אלו משפיעות, מה גם שלעיתים השיפור שמורגש הוא קל בלבד. פחות ממחצית המטופלים שלנו חשים הקלה בטיפול קו ראשון זה. שיעור מקרי האובדנות בקרב צעירים נמצא בעלייה מדאיגה, אך מהמחקרים עולה שההשפעה של תרופות הקו הראשון על מתבגרים היא מועטה. בדף המידע המצורף לכל נוגדי הדיכאון הכלולים בקבוצת התרופות של הקו הראשון מופיעה אזהרה מפורשת על סיכון מוגבר וממשי להתאבדות.

קטמין ואובדנות / רצון להתאבד

מחקרים רבים שהתפרסמו בספרות הרפואית מצביעים על השפעה יוצאת מן הכלל של קטמין על מטופלים בעלי רצון להתאבד. על פי מחקר שהתפרסם בכתב העת The American Journal of Psychiatry, מנה יחידה של קטמין הפחיתה במהירות מחשבות אובדניות בתוך 24 שעות ולמשך שבוע בחולים דיכאוניים. ההשפעה האנטי־אובדנית על מטופלים דיכאוניים היא משמעותית ומהירה, ומשך ההשפעה משתנה ממטופל למטופל. לפי רוב המחקרים, מנה יחידה של קטמין משפיעה בדרך כלל למשך כשבוע, אולם על פי הנתונים מנה יחידה אינה מספיקה להקלה מתמשכת ברוב המטופלים, מאחר שאובדנות היא מצב מתמשך שחוזר על עצמו. במחקר שבו ניתנה למטופלים סדרה של כמה עירויי קטמין נמצאה "ירידה מהירה ומשמעותית במחשבות האובדניות במטופלים שהוגדרו כעמידים לטיפול. בחלק מהמטופלים ההקלה נמשכה לפחות שלושה חודשים מהעירוי האחרון". בדרך כלל התוצאות יימשכו זמן ארוך יותר כאשר המרפאה המטפלת משלבת תמיכה מקיפה בתוכנית הטיפול.

ההשפעה האנטי־אובדנית של הקטמין נובעת מיכולתו לפעול בכמה מישורים בעת ובעונה אחת. מנגנון הפעולה של קטמין ממשיך להתבהר כל הזמן, דרך מחקרים שונים המקדמים אותנו לקראת הבנה עמוקה יותר של דיכאון ואובדנות.

מדוע לבחור בטיפול באמצעות עירוי קטמין?

מניתוח של 24 מאמרים וניסויים קליניים עולה כי עירוי קטמין הוא טיפול יעיל לאובדנות. ישנן דרכים נוספות שבהן אפשר לתת קטמין (דרך השריר, האף או הפה), אולם נתונים מראים כי דרכים אלו יעילות פחות ממתן קטמין בעירוי.

בשנת 2021 נסקרו 323 מחקרים רפואיים שאישרו כי לקטמין "יעילות ברורה בהפחתת תסמיני דיכאון ומחשבות אובדניות אחרי עירוי יחיד, ובייחוד במתן עירויים חוזרים".

בקטמיינד פיתחנו פרוטוקול טיפול המבוסס על עדויות ממחקרים רבים, ולפיהן מינון של 0.5 מ"ג/ק"ג קטמין שניתן בעירוי במשך 40 דקות מפחית ללא ספק מחשבנות אובדניות ותסמיני דיכאון. עירויים הניתנים תחת פיקוח רפואי ובמעקב רציף של צוות מקצועי הם המפתח לטיפול מיטבי עבור המטופל ולהצלחת הטיפול.

בקטמיינד אנחנו מטפלים בחיילים המשרתים בצה"ל

צוות קטמיינד חש מחויבות כלפי חיילי צה"ל. רבים מאנשי הצוות שלנו שירתו בצה"ל בעצמם, ומשום כך אנחנו מבינים היטב את האתגרים העומדים בפני חיילים במהלך שירותם הצבאי. מתוך כבוד לחיילים שלנו, אנחנו מציעים להם תוכנית ייחודית בשם "גיבורים".

יש תקווה, יש פתרון.

צרו עימנו קשר כדי לשמוע פרטים נוספים על קטמין ואובדנות. 

השפעות נוגדות דיכאון מהירות באמצעות מנות חוזרות של קטמין לעומת טיפול בהלם חשמלי בבית חולים, עבור מטופלים עם דיכאון קליני

עוד ועוד ראיות מצביעות על כך שקטמין עשוי לעורר במהירות השפעה אנטי־דיכאונית במטופלים הסובלים מדיכאון קליני. מחקר זה הראה שיעילותו של קטמין זהה לזו של טיפול בהלם חשמלי בשיפור תסמיני דיכאון בסובלים מדיכאון קליני, ושיש לו השפעות נוגדות דיכאון מהירות יותר משל טיפול בהלם חשמלי.

יעילות נוגדת דיכאון של קטמין בטיפול בדיכאון קליני עמיד לטיפול: ניסוי מבוקר אקראי בשני אתרים

מחברי המאמר בחנו את היעילות המהירה של קטמין כנוגד דיכאון בקבוצה גדולה של מטופלים שסובלים מדיכאון קליני עמיד לטיפול. במחקר שנערך בתנאים אופטימליים נמצא שלקטמין השפעות נוגדות דיכאון מהירות. ממצא זה תומך במודולציה של הקולטן NMDA כמנגנון חדשני לשיפור מואץ במצבים של דיכאון חמור וכרוני.