בחורה מתגברת על חרדה

סוגי חרדות שניתן לטפל בהן בעזרת קטמין

המונח "חרדה", כפי שאנחנו מכירים אותו מתייחס, למעשה, למשפחה שלמה של הפרעות חרדה (או סוגי חרדות), שבהם נעסוק במאמר זה. בשל היותה של קשת הפרעות אלו רחבה ומורכבת, החרדה, על כל סוגיה השונים, מוגדרת כיום כסוג הנפוץ ביותר של מצבים נפשיים המטרידים את כל חלקי האוכלוסייה. גברים ונשים, ילדים בני נוער ומבוגרים התמודדו, מתמודדים ויתמודדו עם חרדה זו או אחרת, ברמה זו או אחרת ו / או בתדירות זו או אחרת. זאת, משום, שכאמור, אין המדוברת בתופעה ספציפית ובודדת, אלא בקשת רחבה של סוגי תופעות-חרדה שונות.

אבל מהי, בכלל, "חרדה" ומה גורם לה?

תחושת החרדה מקורה בתחושה עתיקת יומין שאותה חשו כבר אבותינו הקדמוניים – התגובה הטבעית שאנחנו חשים עקב עמידה מול סיכון כלשהו. בחלוף השנים, אותן "סכנות" שהחרידו והטרידו את מנוחתם של אבותינו הקדמוניים חלפו מן העולם, אולם במקביל להתפתחותם של אמצעי ההגנה, ההתרעה והחיזוי השונים, התפתחו גם סכנות חדשות שאורבות לנו. כך, למשל, בעוד שהאדם הקדמון התמודד עם הפחד מפני עימות חזיתי עם הממותה או השנחרב, כיום, סוגי החרדות המטרידים אותנו שונים במקצת.

למרות שהחרדה שאנחנו חשים כיום, דומה במידה רבה לזו שחש האדם הקדמון במהותה (ובמקורה – המצוי באינסטינקט ההישרדותי הקיים אצל כל יצור חי להגן על עצמו), עם השנים, מגוון החרדות שמהן אנחנו עלולים לסבול הלך והפך לגדול ולמורכב יותר, וכיום, ניתן "לפגוש" את החרדה במבחר צורות ודרכים שונות. יתרה מכך, עד כדי כך התרחקנו מהאדם הקדמון וחרדותיו הבסיסיות הפשוטות, שלעיתים קרובות, הקשר בין הופעתו של התקף החרדה לבין אותה סיטואציה ספציפית בה שרוי האדם עלול להיראות כקלוש מאד ואף ככזה שאינו קיים כלל.

למה אנחנו מתכוונים?

למשל, בעוד שהתקף החרדה המתרחש אצל אנשים מסוימים יכול להיות מוסבר הגיונית כ"תגובה" (מוגזמת אולי, אבל עדיין תגובה) לסיטואציה קיימת ואמיתית, אצל אחרים, התקף החרדה עלול להגיע אפילו מעצם חשיבה על הגורם. או, אפילו, במקרים מסוימים, ההתקף יגיע ללא כל אזהרה מוקדמת, בסיטואציה שאין לה שום קשר למצב בו נמצא האדם כרגע.

אולם, בלא קשר לסוג החרדה ולמקורה, במרבית המקרים, הופכים סוגי החרדה השונים לתופעה הפוגעת באיכות חייהם של המתמודדים עימה, מגבילה את צעדיהם, משפיעה על החלטותיהם ועל רצונם החופשי ואף אינה מאפשרת להם לחיות חיים מלאים ונוחים.

טיפול קטמין לחרדה

כיום, מוצעים למתמודדים עם סוגי חרדות שונים לא מעט טיפולים בגישות טיפוליות שונות, ביניהם, טיפול בקטמין. אולם, על אף שנדמה כי טיפול קטמין לחרדה, טיפול ההולך והופך לפופולארי בעולם בשנים האחרונות, הינו טיפול חדש וניסיוני, בפועל, קיימים לא מעט מחקרים המורים על הצלחת הטיפול בקטמין בהפרעות חרדה מהסוגים השונים.

כאן, נעצור לרגע על מנת להבהיר – כאשר מדברים על טיפול בחרדה, הטיפולים העולים, אסוציאטיבית, בראשם של אנשים יהיו הטיפול התרופתי, הטיפול הקוגניטיבי, ולפעמים, שילוב בין שני סוגי הטיפולים.

אבל הנה עובדה מעניינת שרובנו פחות מודעים לה – ישנם מחקרים המורים כי קרוב לכ-50% מהאנשים הנוטלים תרופות לצורך טיפול בהפרעת חרדה כללית (GAD) מתגלים כ"עמידים בפני טיפול". עבור מטופלים אלה, פירושו של דבר הוא שעל אף נטילת התרופות נוגדות החרדה, הם אינם חווים שיפור במצבם – לא שיפור המורגש על ידם ולא כזה המובחן על ידי הרופא המטפל בהם.

במקורו, פותח הקטמין בשנות ה-50 של המאה ה-20 ובשנות ה-60, בשל יכולותיו המובהקות בהפחתת הכאב וההרגעה, שימש לצרכי הרדמה כללית בעת ביצוע ניתוחים ופרוצדורות רפואיות המצריכות הרדמה. בעשור האחרון, החלו המדענים לחקור את יתרונותיו הפוטנציאליים של הקטמין בטיפול במצבים נפשיים מסוימים, ביניהם חרדה, סוגי דיכאון מסוימים והפרעות דחק פוסט-טראומטיות.

על רקע העובדה כי בשנים האחרות אישר ה-FDA (מנהל התרופות והמזון בארה"ב) תרופה המבוססת על נגזרת מסוימת של קטמין למתמודדים עם דיכאון עמיד בפני טיפול (שימו לב, דיכאון ולא חרדה) מתחזקת התובנה אצל מומחים, מדענים ורופאים רבים המאמינים שקטמין עשוי להוות חלופה יעילה לטיפול, לא רק בדיכאון העמיד, אלא גם בסוגי חרדות שונים במקרים בהם המטופל אינו מגיב כמצופה לגישות הטיפול האחרות. בהתאם לכך, תחום המחקר העוסק ביתרונות הפוטנציאליים של הקטמין והשפעותיו על הפרעות נפשיות שונות גדל ומתפתח בהתמדה.

סוגי חרדות המטופלים בקטמין

הטיפול בקטמין פועל במהירות בכדי להקל על הסימפטומים המוכרים של חרדה. כמעט באופן מיידי, קטמין מכוון לקולטנים סינפטיים במוח כדי למתן את תגובת המוח ללחץ ולזיכרונות טראומטיים. ניתוב היישומים הרחבים של קטמין לבריאות הנפש משמעותו, בעיקר, שהקטמין מסוגל לטפל במגוון של הפרעות חרדה ודיכאון, ביניהן הפרעת חרדה חברתית (SAD או פוביה חברתית), הפרעת חרדה כללית (GAD), הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) פוביות והפרעות המקושרות לפוביה, דיכאון לאחר לידה, דיכאון עמיד לטיפול והתקפי פאניקה.

מרכזים רפואיים מקצועיים ברחבי העולם, ביניהם קטמיינד בישראל, מציעים כבר בימים אלה פרוטוקולי טיפול בעירוי קטמין, תוך שהם מתאימים את תוכנית הטיפול למטופל באופן אישי ובהתאם לצרכיו הייחודיים.

Table of Contents