קטמין דיכאון

כיצד להשיג מצב תודעה שונה?

קטמין, מעל לכל תכונה אחרת שלו, הוא, בראש ובראשונה, חומר שהוא בעל השפעות דיסוציאטיביות, כלומר, הוא מסוגל לשנות את תפיסות הראייה והשמיעה של המשתמשים בו, ליצור תחושות של ריחוף וניתוק מהסביבה (דיסוציאציה), ובאותו הזמן, אף להרדים ולהקל על כאבים (בדיוק על פי השימוש המקורי שלו). 

לקטמין שימוש רפואי נרחב לצרכי אלחוש והרדמה, ובשנים האחרונות, הוא תפס את מקומו גם כאחת מהשיטות לטיפול בדיכאון מהסוגים השונים וברמות השונות. במינוניו הנמוכים יותר, יש המתייחסים אליו כאל סם מסיבות קליל, בעל השפעות המזכירות לחלק מהמשתמשים בו שתיית אלכוהול במינונים מתונים, וזאת, בשל ההשפעה שיש לו על הנוירוטרנסמיטר (המוליך העצבי) גלוטמט. אבל ככל שהמינונים מטפסים ועולים, השפעותיו כמאלחש וכחומר דיסוציאטיבי הופכות לנוכחות ולמשמעותיות יותר, וזאת, מכיוון שאם בכמויות הנמוכות יש לו השפעה מתונה על הנוירוטרנסמיטור גלוטמט, בכמויות הגדולות, הוא מונע את קליטתו של הגלוטמט לגמרי.

וכאן, נעצור לשתי שניות של הסבר כימי ביולוגי בסיסי ביותר, רק בשביל להסביר, מעט יותר לעומק, את פעולתו של הקטאמין על המוח:

מוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים) הם הכימיקלים שמאפשרים מעברים של אותות (סיגנלים) בין הנוירונים דרך הסינפסות (הקישוריות, קשרים). מרבית הנוירונים בגופנו מפרישים את הגלוטמט (שהוא מעורר, כלומר, חומר שהפרשתו תגרום לתאים קרובים לשליחת דחפים עצביים במערכת העצבים המרכזית) או את ה-GABA (שהוא המוליך העצבי המעכב והמדכא את הפעילות, ולמעשה, משמש כסוג של "בלם" למוליכים העצביים המעוררים שגורמים למצב של עוררות / חרדה). מובן לגמרי, כי כל השפעה, לכאן או לכאן, על אחד מהמוליכים העצביים, תגרום ליציאה של הגוף מאיזון. למשל, אנשים עם פחות מידי GABA יינטו לסבול מהפרעות לחץ וחרדה, והתרופות המיועדות לטיפול בהפרעות אלו (כדוגמת ואליום) פועלות על הגברת השפעות ה-GABA. באופן דומה, שתיית אלכוהול מגבירה את הפרשת ה-GABA, ובמקביל, מעכבת את הפרשת המוליך העצבי המעורר, הגלוטמט. כתוצאה ישירה מכך, התאים הופכים להרבה פחות פעילים, רק האותות החזקים ביותר יצליחו לעבור מתא אחד לשני, ובעצם, הכל הופך לאיטי יותר במוח.

מהן השפעותיו של הקטאמין?

בדומה לאלכוהול, גם השימוש בקטאמין במינונים הנמוכים (הדומים לאלה המשמשים, בדרך כלל, לצריכת הקטאמין למטרות שעשוע ופנאי ולא למטרות טיפוליות) יכול לגרום לתחושת רוגע, שלווה ונינוחות, תחושה של חופש מכאבים, סחרחורת קלה, מצב נפשי רגיש פחות ופחות "נוכח" ותחושה של ריחוף וניתוק מהגוף. מאידך, הוא גם עלול לגרום ל"בליעת" מילים ולדיבור בלתי ברור (או, לחילופין, חוסר היכולת לתקשר עם הסביבה), לרפלקסים איטיים, למצבי הזיה שנמשכים בין חצי שעה לשעה לאחר השימוש ולתנועות בלתי רצוניות של העיניים (ניסטגמוס).

חשוב להדגיש כי כל אלו הן התופעות המתייחסות למינונים הנמוכים. כשמדברים על שימוש בלתי מבוקר ובלתי מפוקח במינונים הגבוהים יותר, מצטרפים אליהן גם הסיכון לאובדן ההכרה והסיכון לשקיעה בתרדמת. 

מהן תופעות הלוואי הידועות של קטאמין?

לשימוש בלתי מבוקר ובלתי מפוקח בקטאמין ישנן תופעות לוואי משמעותיות שאליהן חשוב להיות מודעים, לפני  שחושבים על שימוש בו כסם מסיבות "נחמד ולא מזיק".

בטווח הקצר

התופעות בטווח הקצר של שימוש בלתי מבוקר ובלתי מפוקח בקטאמין עלולות לכלול בעיות ברמות ובדרגות חומרה שונות, העלולות להתבטא בפגיעה ביכולות הלמידה, הקשב, הריכוז והזיכרון, במעברים פתאומיים ובלתי יזומים למצבים שהם דמויי-חלום, בבלבול ובחוסר אוריינטציה, בעלייה או בירידה פתאומית בלחץ הדם, בעלייה או בהאטה פתאומית בקצב הנשימה ובאפיזודות פסיכיאטריות, שחלקן, הוא תוצאה של הצפת תחושות ואירועים שליליים מן העבר.

בטווח ארוך

התופעות בטווח הארוך של שימוש בלתי מבוקר ובלתי מפוקח בקטאמין עלולות לכלול פגיעה משמעותית בזיכרון, כאבים בשלפוחית ​​השתן (כמו גם התפתחות תסמונת השלפוחית הרגיזה), בעיות מסוגים שונים בכליות,  פגיעה בכבד, התפתחות דיכאון והפרעות נפשיות נוספות שהיו חבויות מתחת לפני השטח ו"שוחררו" בשל השימוש הבלתי מפוקח על ידי אנשי מקצוע בקטאמין.

בשורה התחתונה

בוודאי לא הייתם צריכים להתאמץ יותר מידי בכדי לשים לב לכך, שלאורך כל מאמר זה, שבנו והדגשנו את המילים "שימוש בלתי מבוקר ובלתי מפוקח בקטאמין".

זאת, מכיוון שלקטאמין, בשימוש מקצועי מבוקר, יש לא מעט יתרונות, שעל מרביתם כתבנו לא מעט במאמרים הקודמים שלנו.

כך, שבסופו של דבר, הקטאמין-עצמו אינו הקריטריון האמיתי שיקבע האם תינזקו מהשימוש בו או שתפיקו מכך תועלת, אלא מסגרת השימוש בו.

לאחר ששללנו (כך לפחות אנחנו מקווים) את השימוש בקטאמין כסם מסיבות "קליל" ו"לא מזיק", ברור לכם, כי כל שימוש בקטאמין, במיוחד אם הוא נעשה למטרה טיפולית (למשל, כטיפול נגד דיכאון או חרדות) חייב להיעשות, אך ורק, במסגרת טיפולית מקצועית, כמו קטהמיינד, המתמחה בטיפולים חדשניים בדיכאון העמיד לטיפול באמצעות עירויי קטאמין.

השימוש בקטמין לטיפול בדיכאון באמצעות עירויים נמצא כאמצעי היעיל במיוחד להקלה גם על תסמיני הדיכאון הקשים ביותר, והצוות במקום מורכב מצוות רופאים שבראשו עומד פסיכיאטר, המסוגל לאבחן, לטפל וללוות אתכם לאורך כל הדרך, עד להשגת ההקלה המבוקשת בחרדה, בדיכאון ובהפרעות הנוספות שאיתן אתם מתמודדים!

Table of Contents