חרדה

דיכאון עמיד שמשבש את מערכות היחסים – האם קטמין יכול לסייע?

כאשר אדם שרוי בדיכאון, הוא עשוי לחוש מבודד ובודד, בעיקר כאשר הדיכאון הינו דיכאון שנמשך פרקי זמן ארוכים או שהוא מוגדר כדיכאון העמיד בפני טיפול. במקרים כאלה, הדיכאון ישפיע לא רק על האדם המתמודד אלא גם על יחסיו עם בני משפחתו וחבריו. בעוד שהמיקוד העיקרי של האדם המתמודד עם הדיכאון אמור להיות, באופן טבעי, הטיפול בעצמו והשאיפה להקלה ולשיפור בריאותו הנפשית ואיכות חייב, חשוב לנו להבין שגם הסובבים אותו עלולים לחוות בעיות משלהם, במקביל לניסיונם לתמוך בו ולדאוג לו. ההבנה כיצד הדיכאון עלול להשפיע על מערכות יחסים עשויה לעזור למתמודד עימו ולסביבתו לשמור על הקשרים שלהם כשהם בריאים יותר ולצלוח עימותים ותקופות מאתגרות.

ריכזנו עבורכם מספר מהדרכים והאופנים שבהם דיכאון עמיד עלול להשפיע על האנשים התומכים באדם המתמודד עם דיכאון "מאתגר".

1. דיכאון מקדם "שליליות"

אנשים המתמודדים עם דיכאון עשויים להיות בעלי השקפה עולם עצובה, מדוכדכת (ומדכדכת) על החיים. לא מעט מהמחקרים שעסקו בדיכאון מורים על כך שהשרויים בדיכאון (שוב, נחדד, אנחנו עוסקים בדיכאון על פי הגדרתו הקלינית, ולא במצב רוח רע זמני וחולף) מתבטאים באופן שלילי, בין אם בצורה הוורבאלית ובין אם באמצעות הבעות פניהם. כמו כן, הדיכאון עלול לגרום לאנשים הסובלים ממנו לראות את האינטראקציות החברתיות באור שלילי ולייחס את הקשיים הללו לאישיותם (ולא למצב הנפשי שבו הם שרויים באותו הזמן).

הדבר מוביל להפחתת יכולתו של המתמודד עם דיכאון ליצור מערכות יחסים קרובות, ליכולת להפיק מעצמו רמות נמוכות יותר של אמפתיה (יחסית לנדרש ולמצופה בתקשורת בינ-אישית) כמו גם לכמות ולשכיחות גבוהות יותר של אינטראקציות חברתיות גרועות. דבר, שכתוצאה מכך, יגרום למתמודד עם דיכאון לבודד את עצמו בכדי למנוע דחייה נוספת. למרבה הצער, צעד כזה יעלה את כמותן של התגובות השליליות שיספוג המתמודד עם דיכאון מאנשים אחרים, מה שיקטין עוד יותר את הסיכויים לבניית יחסים חברתיים חיוביים.

ועכשיו, נתבונן על הסיטואציה מהצד החיצוני שלה,  לא דרך עיניו של המתמודד עם דיכאון, אלא דרך עיניהם של הסובבים אותו. לכל אחד מאיתנו בעיות משלו, וגם אם אנחנו אוהבים מישהו אהבת נפש, יהיה גבול מסוים של השקעה בו או במערכת היחסים. גבול, שמעבר לו, היצר ההישרדותי שלנו יצווה עלינו לקחת את רגלינו ולהתרחק ממנו. אף אחד מאיתנו אינו קדוש מעונה, וישנם לא מעט מחקרים המוכיחים כי אינטראקציה מתמשכת או קרובה מידי עם אדם  הסובל מדיכאון עלולות לגרום גם לאנשים הבריאים ביותר, בסופו של דבר, לחוש מדוכאים, שליליים וחרדים. את הסיבה לכך ניתן, אולי, לתלות בנטייה הטבעית שלנו "ליישר קו" אוטומטית ובאופן בלתי רצוני או מודע עם אנשים אחרים, בדומה לנטייה שלנו ללחוש כשמישהו לוחש לנו, גם כשאנחנו מודעים לכך שאין ללחישה שום סיבה ממשית הגיונית.

2. דיכאון מסוגל ליצור קונפליקטים ועימותים גם במערכות היחסים הקרובות ביותר

ההבנה והכרת האופנים בהם הדיכאון (שאיתו מתמודד אדם מסוים) עלול להשפיע על הסובבים אותו מסוגלת לחזק יחסים בינאישיים מהסוגים השונים. למשל, הורים לילדים או לבני נוער המתמודדים עם דיכאון עלולים לבטא, מבלי משים ומבלי להיות מודעים לכך, רגשות עוינות, עצבנות או ביקורת כלפי סביבתם הקרובה. רגשות אלה לא יופנו כלפי הילד הסובל מדיכאון, שהוא, לכאורה, ה"גורם" הישיר לרגשות אלו, אלא משום שבסופו של דבר, הם יצטרכו לבוא לכדי ביטוי במקום כלשהו, הם יופנו אל האחרים, אל הסביבה הקרובה.

באופן לא מפתיע, הדבר עלול להוביל לוויכוחים ולחוסר אמון שמסוגלים לפרק מערכות יחסים זוגיות ומשפחתיות גם כשהן נחשבות יציבות ביותר. במקביל, המתמודד עם הדיכאון  עשוי לחוש בהשפעה שיש לו על המעגל המשפחתי, והדבר עלול לגרום לו להעמקת תחושת הדיכאון, להסתגרות ולהתרחקות נוספת מהאחרים, במטרה למנוע את השפעות הדיכאון עליהם.

3. דיכאון משפיע על גם על הבריאות הגופנית של הסובבים את המתמודד

השפעות הדיכאון המתמשך, העמיד, על בני המשפחה הקרובים והרחוקים של המתמודד עם דיכאון עלולות לגבות את המחיר בבריאותם וברווחתם, בצורת תסמינים המאפיינים מצבי מתח ולחץ מתמשכים. המתח הכרוני יתבטא, לעיתים קרובות, בכאבי ראש, בכאבים שהם תוצאה של מתח מתמיד בשרירים, בריפלוקס חומצי, במחלות לב, במערכת חיסון מוחלשת ובמחלות אחרות. כפי שציינו, כל אלה עלולים להופיע במקביל ובנוסף לתסמינים הנפשיים המאפיינים דיכאון אצל הסובבים את המתמודד. במיוחד נפוצה התופעה בקרב האנשים הנמצאים במערכת יחסים קרובה וטיפולית עם האדם המתמודד עם דיכאון.

טיפול בדיכאון עמיד

הטיפול בדיכאון עמיד, מעצם הגדרתו, נחשב כמאתגר יותר מהטיפול בסוגים אחרים של דיכאון. וזאת, מאחר והמונח השגור "דיכאון עמיד", למעשה, כולל מילה נוספת שמושמטת לשם קיצור. שמו המלא של סוג דיכאון זה הוא דיכאון עמיד לטיפול. מה שאומר שהמתמודד עם הדיכאון כבר ניסה, לפחות, טיפול תרופתי אחד (וכידוע, טווח תחילת האפקטיביות של טיפול תרופתי נע בין מספר שבועות לחודשים) שלא השפיע עליו כמצופה, והוא והסובבים אותו כבר מותשים למדי מכל אותן השפעות אפשריות של דיכאון על מערכות יחסים זוגיות ומשפחתיות שאותן פירטנו קודם.

טיפול בקטמין

הטיפול בקטמין פתח פתח של תקווה חדשה למתמודדים עם הדיכאון על סוגיו השונים, ובעיקר – למתמודדים עם דיכאון עמיד לטיפול. אחד ההבדלים העיקריים בין טיפול בקטאמין לדיכאון לבין הטיפולים התרופתיים האחרים המוצעים כיום, הוא מהירות ההשפעה שלו. כך, המתמודד עם דיכאון אינו חייב למשוך את הסבל שלו ושל בני משפחתו עד לתחילת השפעת התרופה אלא נפתחת בפניו האופציה לקבל תוצאה דומה תוך פרק זמן קצר בהרבה (מספר שעות).

המחקר הנוגע להשפעותיו של הקטאמין על מצבי מצוקה ועל הפרעות נפשיות שונות עדיין, במידה רבה, נמצא בתחילתו. יחד עם זאת, אנחנו חשים צורך להזכיר שוב, כבר בשלב זה, כי חשוב לקבל את הטיפול בקטאמין, אך ורק במסגרות מקצועיות מסודרות (כדוגמת קטהמיינד), ולא לנסות טיפולים במקומות ואצל אנשים שאינם מתמחים בסוג טיפול זה!

Table of Contents